سرما پنج هزار میلیارد ریال به پسته دامغان خسارت زد

  • اخبار کشاورزی آنلاین
  • ثبت خبر در تاریخ ١۶ مرداد ١٣٩٧

دامغان- ایرنا- رییس جهاد کشاورزی دامغان گفت: سرمای شدید بهار سال جاری بیش از پنج هزار میلیارد ریال به باغ های پسته این شهرستان خسارت زد. سید محسن طباطبائیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : بر اثر سرما و نوسانات دما هوا در این مدت حدود 70 درصد باغ های پسته دامغان دچار سرمازدگی شدند.

سرما پنج هزار میلیارد ریال به پسته دامغان خسارت زد

سرما پنج هزار میلیارد ریال به پسته دامغان خسارت زد

سرما پنج هزار میلیارد ریال به پسته دامغان خسارت زد

دامغان- ایرنا- رییس جهاد کشاورزی دامغان گفت: سرمای شدید بهار سال جاری بیش از پنج هزار میلیارد ریال به باغ های پسته این شهرستان خسارت زد.

سید محسن طباطبائیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : بر اثر سرما و نوسانات دما هوا در این مدت حدود 70 درصد باغ های پسته دامغان دچار سرمازدگی شدند.

وی اظهارداشت : طبق اطلاعات و بررسی کارشناسان ، 10 هزار بهره بردار باغ پسته منطقه خسارت دیدند که میزان خسارت ها متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد : میزان برداشت پسته سال جاری در دامغان 10 هزار تن پیش بینی می شود در حالی که سال گذشته بیش از 35 هزار تن برداشت پسته از باغات این شهرستان گزارش شده است.

طباطبائیان ادامه داد : جهاد کشاورزی در قبال خسارت های وارده به کشاورزان، بدهی های بانکی آنان را به مدت 2 سال عقب انداخته است.

رئیس جهاد کشاورزی دامغان از برگزاری جشنواره پسته در 12 تا 16 شهریور ماه سال جاری خبر داد و گفت: یکی از نکات مهم در برگزاری جشنواره دوره های گذشته، حضور کمرنگ پسته کاران دامغانی در جشنواره بود که با برنامه ریزی های به عمل آمده، هدف اصلی جهاد کشاورزی، شهرداری و مجموعه برگزار کننده این جشنواره حضور حداکثری پسته کاران در جشنواره امسال است.

طباطبائیان بیان داشت : برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه باغداران، ایجاد نمایشگاه عرضه محصولات و امکانات اولیه باغات کشاورزی از مهمترین برنامه های پنجمین جشنواره ملی پسته ایران- دامغان است.

دامغان 20 هزار هکتار باغ پسته دارد.

سالانه هفت هزار میلیارد ریال از محصول پسته دامغان، ثروت تولید می شود که می توان با تکیه بر علم و دانش آن را افزایش داد.

اکنون در این استان 25 واحد مکانیزه ، 20 واحد نیمه مکانیزه و در حدود 70 واحد سنتی به صورت فعال در حال ضبط و فرآوری پسته هستند اما در این استان امکان بسته بندی نهایی با قابلیت فروش در بازار جهانی وجود ندارد.

  • نویسنده: الهام فاضلی
  • منبع : http://yon.ir/j2DkE
  • آخرین بروزرسانی در ١۶ مرداد ١٣٩٧
  • بازدید ۶٠

فروشگاه کشاورزی آنلاین